Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów

22.02.2014
sobota

Polskie łyżwy w deszczu olimpijskich medali

22 lutego 2014, sobota,

Znaleźć wyrównaną grupę zawodników w kraju, w którym ściganie się na łyżwach to sport peryferyjny, jest małym cudem.

Sobota pachniała polskimi medalami na łyżwiarskim torze, bo nasze drużyny to w końcu światowa czołówka. Tegoroczny sezon Pucharu Świata jest tego najlepszym potwierdzeniem – kobieca drużyna wyrosła na drugą siłę, po Holenderkach, a mężczyźni swoimi startami na europejskich torach potwierdzali, że w Soczi będą się liczyć w walce o medale. Bo panczeny to sport kontynentalny – Amerykanie i Kanadyjczycy błyszczą, gdy startują u siebie; Europa odgryza się, gdy karawana łyżwiarzy zawija na Stary Kontynent.

Łyżwiarskie wyścigi stały się więc dla Polski najbardziej „medalodajną” dyscypliną podczas tych igrzysk, bo przecież zaczęło się od złota Zbigniewa Bródki na 1500 metrów. Też nieprzypadkowego, bo Bródka to w końcu zdobywca Pucharu Świata na tym dystansie z zeszłego sezonu. Złoto to złoto, chwała mistrza jest wieczna, ale są tacy, dla których to właśnie sobotnie medale są cenniejsze – bo znaleźć wyrównaną grupę zawodników w kraju, w którym ściganie się na łyżwach to sport peryferyjny, jest małym cudem. Tak właśnie o kulisach dzisiejszych sukcesów mówią trenerzy – oni siedzą w tym fachu od dobrych kilkudziesięciu lat i najlepiej wiedzą, że taka kumulacja talentu i zdrowia do tego morderczego sportu nie trafia się ot tak.

Za polskimi medalami stoi grupa ludzi dobrej woli oddanych panczenom od lat, na czele z dzisiejszymi trenerami kadry – Wiesławem Kmiecikiem, Krzysztofem Niedźwiedzkim i Witoldem Mazurem. Ich wiara w sukces wydawała się irracjonalna, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę brak w kraju krytego toru oraz to, że jest na świecie parę miejsc, w których panczenistom nie brakuje ptasiego mleka.

Po igrzyskach w Soczi z medalowego koszyka wypadły Niemcy i Stany Zjednoczone, choć jeszcze niedawno to właśnie stamtąd pochodziła przeciwwaga dla holenderskiej dominacji. Cień rzucany przez Holendrów nigdy nie był tak wielki, a Polska jest na czele reszty świata, która próbuje stawić czoło pomarańczowej fali. Pytanie: czy to tylko piękne pięć minut, czy początek czegoś naprawdę wielkiego?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Bez przesady panie Piatek. Jest sobota i deszczu medali nie bylo. Byly dwa medale w lyzwiarstwie. To osiagniecia, tym bardziej ze w Polsce lyzwiarze nawet nie maja gdzie trenowac. Co oczywiscie zwieksza range ich osiagniec. Gratulacje im sie naleza.
  Cudem jest ze kadra panczenistow wogole istnieje.

  Wyniki lyzwiazy powinny zainteresowac ministra sportu. Czas wybudowac tor. Z funduszami oczywiscie nie ma problemu, przeciez Polks to Zielona Wyspa.

 2. Gdy Polska była drenowana ze swoich biednych zasobów w imię przyjaźni polsko-sowieckiej, Holendrzy i inni zachodni Europejczycy budowali autostrady, szybkie koleje, stadiony sportowe, baseny, tory łyżwiarskie. Zapóźnienia są ogromne. To i tak osiągnięcie, że Polacy zdobywają medale.

 3. Wczoraj uslyszalem sformulowanie z ust komentatora TVP po biegach zespolowych w lyzwiarstwie szybkim ” polska rzadzi w soczi w panczenach” (przy naszym trzecim i drugim miejscu i 23 medalach holendrow). To ten sam, ktory w czasie jednego z wyscigow z udzalem polaka kryczał: ” o jejku, jejku”. Infantylizm polskich komentatorow sportowych podniesiony do n-tej potegi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ,,Łyżwiarskie wyścigi stały się więc dla polski…” Błagam.

 6. @paolo

  Przypominam , że czasami rząd tworzy koalicja dwóch najsilniejszych podmiotów, a polscy panczeniści…

 7. Najtańszy sport. Wystarczą tylko łyżwy i lodowisko. A u nas brakuje tego lodowiska nawet. Jakby się to zmieniło to byśmy mieli realne szanse na złoto

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php