Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów

23.02.2014
niedziela

Koniec igrzysk: autoironicznie i z rozmachem

23 lutego 2014, niedziela,

Igrzyska w Soczi pokazały, że w dziedzinie kultury popularnej Rosjanie nie mają dziś światu wiele do zaoferowania. Popisali się za to, pokazując rosyjską duszę. Stereotypowo, ale z rozmachem.


Rozmach widać było w każdej minucie ceremonii zamknięcia igrzysk w Soczi, jako widowisko skrojone lepiej niż otwarcie. Jeszcze więcej muzycznych romantyków, świetnej rosyjskiej pianistyki, baletu, jeszcze piękniejsze inscenizacje. Jeszcze więcej odniesień do literatury – ba, chyba tylko rosyjskie igrzyska mogły się kończyć paradą pisarzy i poetów. Jeśli na wielkiej scenie w czasie widowiska kultury masowej pojawia się w rolach bohaterów tylu literatów, to musimy być w Rosji.

W tradycyjnych dla kultury dziedzinach Rosjanie pokazali się świetnie. Czy jednak ten festiwal sportu miał jakieś przełożenie na popkulturę? Pewnie tak, jak każda duża impreza był dziś komentowany z każdej strony językiem memów – w pojedynczych kadrach z podpisami wyśmiewano potknięcia, chwalono zwycięzców, dawano upust emocjom. My w ten sposób cieszyliśmy się z sukcesów Kamila Stocha. Sami Rosjanie aktywnie w tym uczestniczyli, pokazując w chwilach zwątpienia smutne twarze kibiców i pisząc o tym, że obserwujemy przedwczesne zamknięcie igrzysk.

Rosjanie byli zresztą w niełatwej sytuacji – część pozytywnych emocji skradły im bliskie geopolitycznie wydarzenia na Ukrainie, do których trudno było im się odnieść. No i jak w takich warunkach uderzać w beztroską, popową nutę? A przede wszystkim – z czym? Eksponowana podczas zamknięcia igrzysk sztuka cyrkowa już dawno nie jest tak istotnym punktem odniesienia w dziedzinie kultury popularnej, wielkich rozpoznawalnych marek w tej dziedzinie w ojczyźnie Puszkina brak. Pozostają Pussy Riot, tyle że te w sposób wręcz symboliczny przegnane zostały w Soczi batem.

Postaci i tropów popkulturalnych łączących Rosję z resztą Europy i świata nie przyniosło wiele także samo Soczi. Mimo bardzo globalnej otoczki igrzysk. W czasie końcowej ceremonii takim popowym gestem były pulsujące diodowym światłem medale na szyjach widzów – gadżet rodem z największych imprez muzycznych, wykorzystywany w nieco innej odmianie na przykład na koncertach grupy Coldplay. Z całych igrzysk zapamiętamy kaski sportowców zimowych – szczególnie skeletonistów, choć również skoczków narciarskich. Pozbawione swojej zwyczajowej funkcji reklamowej, mogły zostać wymalowane w efektowne wzory. Często hiperrealistyczne, czasem – jak u Polaków – nawiązujące do narodowych symboli. Tyle że to akurat nie Rosjanie wymyślili gościom, tylko ci ostatni przywieźli w bagażu.

Rosjanie za to ładnym gestem pokazali na koniec dystans do samych siebie, na zasadzie klamry nawiązując do wpadki z kołami olimpijskimi z ceremonii otwarcia. To gest wart zapamiętania bardziej niż sama wpadka. Gospodarze wyszli więc z całego zdarzenia bogatsi o autoironię, albo po prostu z umiejętnością jej publicznego pokazania. Choć być może to tylko kolejny dowód na to, że podczas igrzysk w Soczi to świat mocniej zmieniał Rosję niż na odwrót.

Jedno jest pewne: za cztery lata koreańskie Pyeongchang, z potencjałem kultury kraju nastawionego mocno na przyszłość i na masowe media, będzie zupełnie inne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. To świat nie ma nic do pokazania młodym ludziom w „dziedzinie kultury popularnej”.
  Nędza i banalność „kultury popularnej” jest najpoważniejszym kryzysem zachodniej cywilizacji. Absolutna bezideowość, leniwa obojętność i nadmiar środków przekazu to są przyczyny kryzysu „kultury popularnej” o której pan wspomina.

 2. To jest podle, prymitywne i skandaliczne ! Zgodne z polska polityka wschodnia wobec Rosji. To polityka wscieklegop psa i podlej swini.

  Kto takie podle swinie tresuje ? Polityko, to nie jest dzinnikarstwo. To swintwo i prowokacja. Wyrzucic chama.

 3. Ciężko uwierzyć, że axiom napisał to sam.
  Prędzej jakiś troll się pod niego podszył, zeby go ośmieszyć.
  Ja w każdym razie się uśmiałam.

  A rosyjskie igrzyska po ostatnich wydarzeniach na Majdanie nie interesują mnie już zupełnie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Całe szczęście, że nie mają wiele do powiedzenia w tej tak zwanej kulturze pop, bo każdy, kto ma w niej coś do powiedzenia raczej zawsze jest kompletnym idiotą i kimś, kto nie ma absolutnie ni do powiedzenia. Pop to zwykły idiotyzm amerykański, podobny do burgera, coli, komedii romantycznych itd. To jest pop. Nie mogę zrozumieć, dlaczego nie jesteś w stanie tego dostrzec, Bartku.
  p.berg

 6. Panie Autorze, tak zwanego, bloga!
  A po co Rosjanie mieli cokolwiek prezentować w dziedzinie kultury popularnej?
  Tak zwana kultura popularna to, czystej wody, ogłupianie ludzi i schlebianie ich niskim gustom.
  Nie rozumiem także, że Pana powyższy tekst, pisany jakby na zamówienie, opublikowany został na łamach Polityki.
  Chyba,że to w ramach, tak zwanej, politycznej poprawności nakazującej drwinę, ironię i wyłapywanie i wyśmiewanie się z byle czego. Tylko dlatego, że dotyczyło to gospodarzy igrzysk.
  Pozdrawiam.
  Ignacy.

 7. Pussy Riot zdecydowanie za krotko zglebialy tajniki ciezkiej pracy fizycznej. Nasza MO wyprowadzilaby dziewczyny na prosta o wiele skuteczniej.
  http://radeba.manifo.com/

 8. I bardzo dobrze że Rosjanie mają swoją kulturę nie tak jak my
  co „małpujemy wszystko z USA i Zachodu”

 9. Igrzyska minęły, a Putin już urządza proces polityczny w Moskwie i rozpędza pokojową demonstrację. Czyli wszystko po staremu. Janukowicz bawi się w chowanego na Ukrainie z nowymi władzami – podobno schronił się w żeńskim klasztorze koło Doniecka. Ludzie zwiedzają jego dawne pałace, takie Bizancjum jak u Putina, tylko mniejsze.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php