Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów

23.02.2014
niedziela

Triumf igrzysk, triumf sportu

23 lutego 2014, niedziela,

Igrzyska olimpijskie z reguły przywracają mi wiarę w sport. Te w Soczi również. Ambicja, wola walki o medale, radość zwycięstwa – stają się na olimpiadach ważniejsze niż  pieniądze, które bezpardonowo rządzą  szeregiem sportów z futbolem i tenisem na czele.

Co oczywiście nie znaczy, że w ślad za medalami olimpijskimi nie idą korzyści – wysokie premie, odznaczenia, emerytury. W trakcie igrzysk wszakże liczy się przede wszystkim podium, hymn, flaga na maszcie oraz sława: dla siebie i dla kraju.

Olimpiady są wielkim świętem  sportu, ukazują jego wartość jako szkoły charakterów. I to co oglądaliśmy w Soczi w pełni to potwierdziło. Igrzyska w Soczi przekazały nam jeszcze jedną, niezwykle istotną rzecz. Skuteczność zdecydowanych działań MKOl w walce z dopingiem. Bezceremonialna niekiedy dokuczliwość nagłych i częstych kontroli antydopingowych z budzeniem o świcie włącznie, aby pobrać próby do analizy, przyniosły jednak efekt. Również polskiej ekipie, która na tych  c z y s t y c h  igrzyskach zdobyła największą w dziejach naszych startów na zimowych olimpiadach liczbę sześciu medali (wyrównany rekord z Vancouver z 2010 r.), w tym cztery złote.

I jeszcze coś ekstra dla sportu w Polsce. Tak jak Adam Małysz przyczynił się popularności skoków, a Justyna Kowalczyk biegów narciarskich, tak teraz nasi panczeniści z Zygmuntem Bródką na czele przywożą z Soczi modę na łyżwy i konieczność stworzenia warunków do uprawiania szybkiej jazdy na lodzie. Zbudowania i przykrycia dachem kilku torów koniecznych dla uprawiania tego sportu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. To fakt w Sochi sport tryjumfowal. Organizatorzy rowniez zasluzyli na zloty medal.

  Oczywiscie autor nie pochwali organizatorow bo wypaczylo by to polska doktryne polityki wschodniej. To jest polityke wscieklego pas i podlej swini wobec Rosji.

  Sochi rowniez powinno byc pamietane za bestialski wyzysk kobiety ze zlamana noga.

 2. Panie Axiom1 – czego by ktoś nie napisał, Pan znowu dorzuca trochę swego jadu. Niech się Pan przynajmniej nauczy pisać gramatycznie po polsku – używanie polskich znaków diakrytycznych naprawdę nie boli, a triumfował pisze się przez „i”, nie „j”.

 3. Żeby ta popularność sportowców, przyczyniła się do odpowiednich obiektów sportowych to byłoby cudnie. 😀
  Może by „Polityka”, pozwoliła zabrać głoś jakiemuś sportowcowi .
  Pomimo triumfu naszych sportowców, nadal nic się nie robi. Po Małyszu był napęd młodzieży. Następców Justyny nie ma, bo młodzi nie mają gdzie trenować. Ktoś tam z dziennikarzy sportowych , powiedział,żeby chociaż symbolicznie, gdzieś koło Kasiny, stworzyć trasy nawet ok. 1 km do jazdy na nartach. Po Justynie Kowalczyk – jest pustka.
  W ogóle w naszym kraju nie ma warunków dla masowego uprawiania sportów , natomiast obiektów do modłów aż nadmiar. 🙂
  Ps.
  Dziennikarze komentujący , tak otwarcie , jak i zamknięcie chyba mieli ulotkę opisująca symbolikę tych obrazów. Z jakiś przyczyn nie komentowali, bali się o swoja pracę,że będą zbyt prorosyjscy?…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Popularne opowiaski ze Sochi 2014 kosztowalo az $51 mld sa bredniami. Dziwie sie bo od dziennikarstwa spodziewam sie troche ynteligencji a od wlascicieli i menadzerii mediow kontroli na tym co publikuja. Ale oczywiscie na pewno jest zamowinie polityczne by o Rosji pisac tylko w stylu wscieklego psa i podlej swini.

  Otoz bezposrednio na olimiade wydano nie wiecej nuz 5% tej sumy. Reszta wydana na infrastrukure, kolejowa, drogowa, lotnisko, domy, mieszkania, hotele,… i obiekty sportowe beda sluzyc mieszkancom Sochi i Rosji przez nastepne stulecia. Sochi jest teraz osrodkiem turystycznym siatowej klasy. Zwrot na inwestycje na pewno bedzie.

  Bzdura jest pisanie ze olimpiady w Turynie i Vankuwer nie kosztowaly az tyle. Tam w momencie oglosznia gospodarzy olimpiad infrastrukura juz istniala. A stworzenie jej rowniez kosztowalo o czym dziennikarstwo nie wie. Bo za tak tepe lub zaklamane.

  Gdyby Sochi dostlo olimpide za 8 lat to byly by to z koleji najtansze igrzyska bo infrastruktura juz istnieje.

 6. tak, tryumf igrzysk i sportu, ale idei olimpijskiej raczej nie…

 7. Olimpiada w Soczi była świetnie zorganizowana, dała nam wiele radości z sukcesów naszych sportowców. Niektóre były jakby spodziewane ale nie takie pewne na 1005 a inne przyjemną niespodzianką. Teraz słyszę że nasi łyżwiarze byli w czubie ale sam o tym nie wiedziałem i dlatego każdy sukces cieszył.
  Ot2warcie i zamknięcie Olimpiady było wielkim przeżyciem, to już jest coś z kręgu wyższej sztuki, piękne co tu można dodać.
  Rosjanie zrobili coś z niczego i maja obiekty na następne lata, sympatyczną obsługę wolontariuszy podkreślali wszyscy. Rosjanie to serdeczny naród i tak przyjął gości.
  W Polsacie oglądałem audycję jakiejś paniusi /uważającej się za dziennikarkę/ która zaprosiła grubego pana z Liberte i Szymona Ziółkowskiego mistrza olimpijskiego w rzucie młotem, olimpijczyka i zrównoważonego człowieka.
  Zarówno ten pan z Libertee i prowadząca /trochę mniej/ próbowali „napuścić”: p. Ziółkowskiego na prezydenta Putina aby go jakoś zdewaluować i samą Rosje też.
  Było to przykre że człowiek który ponoć jest za wolnością Ukrainy chce wykorzystać sportowców do zdeprecjonowania świetności Olimpiady w Soczi i samego Putina bo to byłby jakiś „sukces”.
  Sport to sport a polityka to polityka, ale mali ludzie tego nie wiedzą.
  Olimpiada piękna.
  JERZY

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php