Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów Stadion olimpijski - Igrzyska z loży komentatorów

17.03.2014
poniedziałek

Quo vadis, Soczi?

17 marca 2014, poniedziałek,

Po Olimpiadzie i Paraolimpiadzie dla Soczi nadchodzi nowy etap. Co dalej z niegdysiejszym sowieckim kurortem, gigantycznym i rekordowo drogim wysiłkiem, przekształconym w stolicę sportów zimowych?

„W przyszłości to, w przyszłości tamto” – przed Igrzyskami, gdy na kilka lat Soczi i okolice zamieniły się w wielki plac budowy, pytania o sensowność wydawanych tam pieniędzy zbywano właśnie tym słowem: „przyszłość”. Ale oto „przyszłość” nadeszła i wkrótce wszystko stanie się jasne. Czy 50 mld wydane na przygotowanie Igrzysk przyniesie coś więcej niż chwilową (na własne życzenie Kremla, bo większość „efektu Soczi” zżarł tzw. „efekt Krymu”) poprawę międzynarodowego wizerunku Rosji?

Problem z wykorzystaniem obiektów olimpijskich po zakończeniu imprezy sportowej to sytuacja typowa i pod tym względem Rosja nie jest wyjątkiem. O specyfice decyduje coś innego. Soczi było najdroższą imprezą sportową w historii, a Rosja bynajmniej nie jest najbogatszym państwem świata. Czy może – Rosjanie nie są najbogatszym społeczeństwem. Stąd pytanie o sensowne wykorzystanie już wydanych pieniędzy.

Rosyjskie media dokonywały już nie raz przeglądu najważniejszych obiektów sportowych w Soczi pod kątem ich przyszłego wykorzystania. Niektóre, jak stadion olimpijski Fiszt, na którym odbywały się m.in. ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk, będą wykorzystane podczas Mundialu 2018. Część obiektów będzie przekształcona w sale koncertowe i centra rozrywki. Na Adler-Arenie, gdzie odbywały się zawody łyżwiarskie, będzie centrum wystawowe. Niektóre stadiony mają być przeniesione do innych miast, np. do Krasnodaru lub Niżnego Nowogrodu. Trasy narciarskie i obiekty w wysokogórskiej części mają być wykorzystane jako centra treningowe i miejsca prestiżowych zawodów. Część wioski olimpijskiej będzie strefą turystyczną. To oczywiście plany. Czy zostaną zrealizowane, okaże się w przyszłości. Czyli już wkrótce.

Na pewno Olimpiada korzystnie wpłynęła na jakość infrastruktury. Czy poprawi się – i na jak długo – serwis, to znowu pytanie otwarte. Kolejne pytanie to, czy Soczi jest w stanie przyciągnąć wystarczającą ilość turystów, by wykorzystać swój zwiększony potencjał.

Swoją świetność miasto przeżywało w czasach sowieckich, kiedy wczasy nad Morzem Czarnym były symbolem statusu. W nowej Rosji kurort mocno podupadł, ale pozostawał popularną destynacją wakacyjną. Chociaż trzeba uczciwie powiedzieć, że zarówno ceny, jak i jakość serwisu nie zachęcały – za wczasy w Antalii czy Szarm El Szejk, gdzie Rosjanie nie potrzebują wiz, płaciło się znacznie mniej niż za lekko trącącą myszką czarnomorską „putiowkę” dla masowego klienta. Oczywiście w legendarnym ośrodku nie zabrakło nowych, luksusowych hoteli, ale wypoczynek w klasie lux jest poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba.

Z zimowymi wakacjami problem był mniej więcej ten sam. Narty na Krasnej Polanie, gdzie regularnie szusuje Władimir Władimirowicz, kosztują (co najmniej) tyle samo lub więcej, co wypad do Austrii czy Francji. Z tą tylko różnicą, że prawdopodobieństwo wystąpienia śniegu jednak większe jest w Alpach. Czy w związku z tym zagraniczni turyści zechcą inwestować w taki wypoczynek, mając do wyboru pewniejszą pogodę i opcje bezwizowe? Być może „efekt Soczi” zadziała, ale na pewno nie będzie masowy.

Kolejnymi etapami budowania wizerunku miasta mają być szczyt G-8 i budowa toru Formuły-1. Na spotkaniu liderów G-8 Rosja może być nieco osamotniona z powodu swoich działań na Ukrainie. Wydaje się, że ambitne plany Władimira Putina wobec tego czarnomorskiego ośrodka są nieco karkołomne. Ale, z drugiej strony, to samo mówiono o igrzyskach zimowych w subtropikach. A jednak się udało.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Nie ma Pani innych problemów ?

 2. rozczulające jest to dbanie o interesy Rosjan.
  Czy może wie pani jak potoczyła się w USA sprawa trzykrotnego mordercy w tym 9 letniej dziewczynki, Ryszarda Roszkowskiego ?
  W którego obronie stanął Leader Europy, MSZ III RP, Sikorski ?
  http://www.youtube.com/watch?v=EU8h1_o40NU&list=PLLGjqRmtg8RWOTSixG0-Em18HJLCSf4ae

 3. Nie mozna o Rosji pisac w sposob wywazony i obiektywny – vide powyzsze komentarze. Tekst taki powinien byc podszyty jesli nie pogarda to przynajmniej ironia. Inaczej nikt w Polsce tego nie przeczyta i oczywiscie nie doceni.
  Jesli Pani Rosje lubi, tak jak kolezanka po sasiedzku, to powinna Pani przynajmniej byc wyrzucona na zbity… z tej federacji (raczej nie za przemyt), a przez samych Rosjan wyzwana od faszystow.
  Wtedy jest szansa na sukces, a co za tym idzie i uznanie u czytelnikow.

 4. Za kilka lat najdroższą imprezą sportową w historii będą mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze gdzie stadiony powstają w miastach których jeszczxe nie ma i wtedy każdy zapomni o soczi

 5. Chyba bardzo często organizacja tego typu imprez wiąże się z późniejszymi problemami finansowymi ich organizatora.. Nasz super-hiper-stadion też przynosi straty. Akurat w Rosji pewnie władze się tym i tak nie przejmą, bo to społeczeństwo jest biedne, a elita i tak będzie żyła jak żyła..

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php